Fatih P.
2 Ağustos 2022 16:32 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Logotype tasarım sürecinde geometrik oranlara, simetriye önem verdim. Kelimeyi bir karenin içine sığdırma fikriyle beraber kufik hat örneklerine benzer bir yazıtipinin benim için uygun olacağında karar kıldım. Böylece kelimenin tam bir kare içine oturacağı şekilde yazı karakterleri tasarladım ve logotype'ın kontrastını artırmak için zemin ekledim.

Alt kısımda ilham aldığım markaları görebilirsiniz.

DESTEK TALEBİ

Zemin-logotype arasında bırakacağım boşluk konusunda çok kararsızım. Logotype küçüldükçe kontrast artıyor ancak okunurluk azalıyor diye düşünüyorum. Öneri ve fikirlerinizi heyecanla bekliyorum.

Mehmet Gözetlik
2 Ağustos 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Fatih merhaba, ürettiğin fatih yazısına ilişkin "kufi logo" anahtar kelimeleri ile daha benzer örneklere ulaşabilirsin. Çünkü ilham aldığın çalışmalarla yaptığın çalışma arasında çok da bir paralellik bulunmuyor. Kufi arapçanın düz ve köşeli biçimde yazılmış haline deniyor ve bu üslupla hazırlanmış latin alfabesi işler de bulunabiliyor. ingilizce olarak da kufic logotype anahtar kelimeleri sana yardımcı olabilir. Onları araştırırsan daha doğru yönlendirmeye ve bu stilin gerekliliklerine ilişkin ek bilgilere ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

Fatih P.
4 Ağustos 2022
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

merhabalar, yorumlarınız için teşekkürler. alt kısımdaki logolarda ilham aldığım kısım kırmızı renkli fatih örneklerindeki gibi kırmızı zemin üstünde negatif logotype kullanımıydı aslında. çalışmam hakkında fikrinizi merak ettiğim kısım logotype'ın zemine oranı veya zeminin olmadığı logotype'ın pozitif alan olduğu bir kullanımın nasıl olacağı.

Mehmet Gözetlik
4 Ağustos 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Fatih hızlı bir şekilde, doğru ve daha direkt yönlendirme bekliyor olabilirsin. Ama ben tasarımın yavaş ve derinlemesine anlayarak yapılmasının sana daha faydalı olacağını düşünüyorum. (ben de yavaş tasarlıyorum)

Yukarıda verdiğim anahtar kelimelerle bu konuyu kapsamlı araştırmanı öneririm. Kufi konusundaki iyi örnekleri bulmaya çalış. Ayrıca imaj ile de arama yapabilirsin, senin logonu google imaj aramasında kaynak olarak kullandığımda birçok benzer logoya ulaabilirsin. (ben denedim ilginç şeyler çıktı).

Behance veya dribble içinde arama yapabilirsin. Böylece google aramasından daha filtrelenmiş sonuçlara ulaşırsın.

Konrad adenauer'un dediği gibi hepimiz aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz, ama farklı ufuklara bakıyoruz. Kendi ufkunu bulman için her zaman daha çok araştır.

Kolay gelsin

Proje Adı Fatih Kişisel Logo Çalışması
Son Durum Geliştirmek Gerekiyor
V1
pintool info
Fatih P.
Fatih Kişisel Logo Çalışması