Mert A.
1 Temmuz 2022 22:00 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Hayali bir proje olduğu için briefi kendim yazdım.
Matchroom oda kiralama uygulaması. Uygulamaya girerken ilgi alanları hashtag olarak seçiliyor. Uygun ev ortamında oda kiralamaya yarıyor. Sıklıkla seyahat eden insanları hedefliyor. Hedef kitlesi 20-35 yaş aralığında. Doğrudan bir rakibi yok. Couch Surfing uygulamaları ve Air bnb ortasında bir yerde konumlanıyor. Rengi dinamik ve modern bir renk seçtim. Logoda iki konum ikonunu birleştirip, ters çevirip oluşturdum. Kesişim kümesindeki boşluk, boş odayı simgeliyor.

DESTEK TALEBİ

Bu işin olduğunca profesyonele yakın olmasını istediğim için desteğinizi istiyorum. Gerek strateji, gerekse temel tasarım prensiplerine uygunluğu hakkında eleştiri verirseniz çok sevinirim. İş fikri de dahil düzeltmeler ile sizinle beraber geliştirip güncellemek isterim.

Mehmet Gözetlik
2 Temmuz 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Mert projende birkaç sorun var. Amblem bold bir ağırlığa sahipken, yazı light bu da dengeyi bozuyor. Amblem çizgisel olsa belki bu sorun çözülür. Amblemdek lokasyon işaretini ters kullanımı, m harfi ile beraber su damlası gibi bir form da ortaya çıkarmış. Bu da bizi bağlamdan koparmış. Ek olarak hayali bir oda kiralama için logo yapmaya kalksam, markayı kendim uydurmaz, varolan bir tanesini seçebilirdim. Örneğin “ couchsurfing” son derece uygun bir aday. Hem benzer bir marka hem de kimliği zayıf. Gerçek bir marka için veri toplamak da daha kolay, ayrıca insanlar da bildikleri bir markayla daha çok ilgilenebilir.

Mert A.
2 Temmuz 2022
Versiyon 2 Yüklendi
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Hocam, tasarımcı olarak gelişme yolunun inovasyonu da kendim yaratmak olmadığını biraz geç anladım maalesef..
Bu konsepti 'Couchsurfing' uygulamasına yedirerek değiştirsem uygun olur mu?
Logoyu bu şekilde düzenledim, yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Mehmet Gözetlik
2 Temmuz 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Mert profesyonel projelerde, bazen başka bir markaya alternatif olarak hazırlanan ama uygulanmayan tasarımı yeni bir markaya sunabilirsin. Ama burada yeni bir maceraya yelken açıp couchsurfing için yeni bir logo hazırlamak daha öğretici olabilir. Sonuçta couch-surfing (kanepe-sörfü) için bu logodan daha uygun amblemler üretilebilir sanki.

Mert A.
3 Temmuz 2022
Versiyon 3 Yüklendi
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Hocam dediğinizi yaparak, Couchsurfing markasının kurumsal kimliğini yenilemeye yöneldim.
Ele aldığım sorun: Marka, organik ve doğal bir görünüm yaratmaya çalışırken çağ dışı kalmış.
Vaad ettiği hizmet dijitalliğin tersi olsa da tamamen dijital ortamda iş yapıyor. Bu yüzden el yazılı ve nüanslı yapıyı değiştirerek, dijital ve mobil dünyaya uyumlamaya çalıştım. Bu sınırlar ölçüsünde kalmaya çalıştım ancak el işi bir detay katmadım çünkü dijitalleşme ve minimalleşme tarafında kalmak istedim. Aynı zamanda firmanın yaptığı gibi, çizgisel bir formda kalmayı tercih ettim.
Öncelikle dijitale daha uygun, modern ve çekici bir turuncu kullandım.
Birçok logo denesem de, en minimal ve mesajı en net olan logoyu atıyorum size. Buna yoğunlaştıktan sonra alternatifleri güçlü bulmadım.
Logonun mesajı, firmanın da ana mesajını yansıtıyor: Dünyayı gezerek küçültmek.
Bu mesajı iletmenin en estetik ve minimal yolunun spiral kullanmak olduğunu düşündüm ve bu spirali ''c'' harfinden başlattım. Aynı zamanda spiral, yapısı gereği dalgayı andırıyor.
Başta spiralin başlangıç ve bitiş noktasına noktalar koyarak, bir noktadan bir noktaya gitmek mesajı vermek istedim ancak fikri en sade hale getirmek için ondan da vazgeçip logoyu bu hale getirdim.
Elle yazılmış logo yazısı fikrini iptal edip, Noto Serif Bold İtalic fontunu seçtim. Fontla biraz oynayarak son halini verdim. Beyaz üzerinde duracağı için de seçtiğim renkte kullandım.
Couchsurfing bayrağını da sunduğum bakış açısına göre yeniledim. İki farklı dünya turunun, yani iki tur macerasının 'couchsurfing' bünyesinden çıkması gibi bir anlam yaratmaya çalıştım.
Size göre seçtiğim yön çok hatalı değilse bu fikirden devam etmek istiyorum hocam, çünkü çok fazla logo denedim ve bunun kadar güçlü ve kullanım alanlarına uygun bir logo daha bulmamın çok zor olacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler..

Mehmet Gözetlik
4 Temmuz 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Mert hızlıca eskiz yapmak iyidir ancak tasarım böyle yapılmaz. İlk fırsatta Ozan Karakoç ile benim konuk olduğum GMK sunumunu izlemeni öneriyorum. Linki bulamazsan benim behance sayfamda var. Eğer ingilizcen varsa thefutur kanalını da önerebilirim. "How to Run a Branding Project in 6 steps?" diye aratırsan ilk çıkan sonuçta şunu görebilirsin, öncelikle bir tasarım brief'i yaz, sonra kapsamlı bir araştırma yap, sonra logoyu ortaya çıkart. Bilgi üstüne inşaa edilmeyen projeler sadece süsleme olurlar, senin burada ürettiğin projede fikir temeli olmayan bir süsleme gibi duruyor. İkon olarak belirlediğin simge bir sarmal ve sarmalın anlamı ise "içinden çıkılmaz durum". Sana verebileceğim en özet tavsiye, ne kadar hızlı olursan o kadar yanlış projeyi üretirsin, ne kadar yavaş üretirsen o kadar doğru hedefi vurma ihtimalin olur. Yavaş tasarla, özellikle serbest üreteceğin işlerde asla hızlı olmaya çalışma. Olgunlaştır, olgunlaştır, çevrendeki insanlara sor, geri bildirimlerle üreteceğin projeyi süper bir hale dönüştür.

Mehmet Gözetlik
4 Temmuz 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Google üstünde, Ozan Karakoç Mehmet Gözetlik diye aratınca GMK sunumu çıkıyor. Benim verdiğim ipuçları da, Ozan'ın tavsiyeleri de son derece etkili öneriler içeriyor o yüzden paylaştım. Umarım 2 saatlik bu uzun videoyu izleme fırsatın olur.

Mert A.
4 Temmuz 2022
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Dediğiniz sunumu birden fazla kez not alarak izledim aslında, ayrı ayrı ikinizin de sunumlarını izledim. Thefutur kanalını da takip ediyorum.
Hızlı yaptığım için yeterli araştırma yapmamışım gibi durmuş ancak ful mesai vererek araştırdım, inceledim, düşündüm ve sayfalarca not alıp logolar denedim. Rastgele ve bilgisizce yapılmış gibi duruyorsa bundan ders alıyorum o zaman.
Biraz aceleye geldiğini ben de fark ettim şimdi ancak, yorumlarınıza göre hareket edecektim.
Size yazdığım bilgilendirme yazısını neden brief olarak değerlendirilmediğinizi de sormak istiyorum.
Bu yaptıklarıma yorum bile yapmadığınıza göre, baştan bir yapı mı oluşturayım hocam?

Mehmet Gözetlik
4 Temmuz 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Mert aslında yorum yapıyorum sembol olarak sarmal'ı kullanmışsın ama bu içinden çıkılmaz bir durumu ifade eder, hızlı üretmen nedeniyle bunu farketmemişsin diyorum. Seçtiğin tırnaklı yazı karakterinde de araştırma yapmamış birinin tasarım seçimini görüyorum. Çünkü markayı biraz araştırsan, asla bu yazı karakterini seçmezdin.

Eğer Ozan’la yaptığımız sunumu izledinse verdiğim ipuçlarından biri, saatlerle değil, haftalar içinde proje üretmeniz. Thefutur kanalını takip ediyorsan "Building A Brand" playlistini ve oradaki adımları görmüş olabilirsin. Yaklaşık 4-5 saatte tüm süreçleri anlatan bir seri. Ayrıca yaratıcı brief konusunda da 4 bölümlük bir başka seri ve başka birkaç video daha var.

Yazdığın yetersiz brief, veya ürettiğin hızlı eskizler bu öğretilerin birçoğunu karşılamadığı için, bunları izlemediğini düşünerek tavsiyede bulundum. "Mert şuradan, başla sonra şunu yap" gibi adım adım projeye yönelik geri bildirim verilmesini bekliyor olabilirsin, ancak sürecin yanlış olması sana verebileceğim en büyük geri bildirim.

Tüm öğrencilerime öğrettiğim bir diğer önemli ders de, kendi kendinize doğru bilgiye ulaşmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu nedenle direkt tavsiyeler yerine kaynakları vermeyi daha doğru buluyorum. Çünkü öğrenmemiz gereken bilgi, birisinin size öğretebileceğinden çok fazla. Tekrar sabırla tüm bu videoları izlemeni, sürecini olgunlaştırmanı tavsiye edeceğim.

3-4 hafta zaman ayırmadan ortaya çıkan bir projeye söyleyebileceğim en temel tavsiyeler bunlar. Umarım sana ve bu yorumu okuyanlara yararı olur.

Proje Adı Matchroom
Son Durum Geliştirmek Gerekiyor
V1 V2 V3
pintool info
Mert A.
Matchroom