Mehmet E.
4 Ağustos 2022 08:26 Tarihinde gönderildi

PROJE HAKKINDA

Yeniden tasarlamaya çalıştığım Yapı Kredi bankası projem.

DESTEK TALEBİ

Yüksek çözünürlüklü hali Behance'de mevcuttur. Şimdiden teşekkür ederim.

https://www.behance.net/mselci

Mehmet Gözetlik
4 Ağustos 2022
Durum Güncellendi Geliştirmek Gerekiyor

USTANIN YORUMU

Mehmet merhaba, yapı kredinin şu anki sitesine baktığımda tipografi kullanımı, mobil, desktop sürekliliği, kullanışlılık gibi birçok açıdan sorun görüyorum, bu anlamda konsept bir site yapmak isteyen tasarımcılar için uygun bir aday gibi görünüyor.

Ancak böyle bir projeyi yaptığında müşteriyle temas halinde olmadığın, brief almadığın, gerekli bilgilerle donatılmadığın için sürece biraz elin zayıf bir şekilde başlıyorsun. Örneğin kurumsal kimliğin sınırları neler? imaj kullanımında nasıl bir dili sahipleniyorlar? UX-UI konusunda kimliğin bir stil klavuzu bulunuyor mu?
Rakipleri kimler? Bankacılık alanında arayüzü en iyi olanlar kim? Fintech alanı yükselen bir alan, bu alanın kahramanları kimler.

UI elementleri arasında senin çalışmanda da bazı tutarsızlıklar var. Farklı buton formları, başka başka stiller kullanmışsın. Tipografi Yapı Kredi kurumsal fontunu karşılamıyor. Kurumsal bir müşteride fontu korumak iyi olur. Kullandığın imajlar günümüz dilini yansıtan etkili görseller değil, (sanırım ücretsiz sitelerden buldun, oysa varolan imajları, kampanya görsellerini kullanabilirsin)

Sitenin dilinde, iletişim tonunda da eksikler var, Yapı Kredi sitesine baktığımda daha sıcak bir his algılıyorum seninkinde ise biraz daha soğuk kalmış. Örneğin seninkinde "müşteri ol" diyor, gerçek sitede ise "Yapı Kredi müşterisi ol"
Orjinal sitede "internet şubesi" butonu anlaşılabilirken, seninkinde "bireysel' gibi pek de anlaşılmayan bir tanım var.
Eğer metin konusunda bir uzmanlığa sahip değilsen, bunları olduğu gibi korumak veya bir metin yazarından destek almak iyi olabilir.

Sitedeki ikon kütüphanesi de seninkinden daha iyi duruyor, metinlerdeki önerdiğim yaklaşımı burada da sürdürebilir, sitenin varolan ikonlarını tasarımında aynen kullanabilirsin. (veya daha etkili bulduğun bir kütüphaneyi)

Çalışmanın varolan siteyle kıyaslandığında, varolan sitenin eksik noktalarında gelişim yapman, bunların arkasında belirli dayanaklarının olması, ürettiğin çalışmanın farkedilmesini ve takdir görmesini kolaylaştırır.

Ayrıca günümüzde mobil öncelikli düşünmek daha etkili oluyor. Bir konsept bile yapsam mutlaka mobil arayüz çözümünü de önermek UI dönüşümlerini ve sürekliliği göstermek iyi olabilir.

Behance üstündeki sunumda da varolan site ile kıyaslamalar yapmak, senin nereleri geliştirdiğini karşılaştırmalı olarak göstermek ve küçük açıklamalarla sunumu desteklemek çok iyi olur.

Mehmet E.
4 Ağustos 2022
Durum Güncellendi Yorum Gerekiyor

MESAJ

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim Mehmet Bey.

Sanırım tamamen farklı değişiklikler yerine baştan, gerçek site üzerinden gitmemem bir hata olmuş ve tamamen rehbersiz bir şekilde, anlamsız sadeleştirmelere gitmişim.

Farklı bir bankanın (Garanti Bank) düzeni üzerinden gittim ve Deutsche Bank, UBS gibi sitelerden biraz ilham aldım. Orijinal siteye bağlı kalıp kalmamak arasında ikilem yaşadım açıkçası. Bu projemi geliştirmemin ardından sonraki Redesign çalışmamda tavsiyeleriniz üzerine orjinal siteye sadık kalarak birşeyler üretmeye çalışacağım.

Sitenin bütün materyallerini tekrardan kullanabileceğimi düşünmedim. Düzeltmelerinizi kesinlikle takip edeceğim.

Farklı bir çalışmayı mobil uygulama üzerinden deneyeceğim. Nacizane değerli bilgileriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim. En kısa zamanda tekrardan değerli bilgiler almak üzere yeni çalışmalar üreteceğim.

Proje Adı Yapı Kredi Redesign
Son Durum Yorum Gerekiyor
V1
pintool info
Mehmet E.
Yapı Kredi Redesign